1. Úvod
  2. Informace
  3. Výměna motorového oleje
Proč si měnit olej sami?

Stručný postup při výměně motorového oleje v osobním autě

Kdo má nové auto nebo ještě v záruce tak tuto věc řešit nemusí.

Ale ostatní mají tři možnosti:

1. Výměnu v servisu (vše necháme na servisu)

2. Výměnu v servisu s vlastním olejem (po domluvě si doneseme vlastní olej a filtr)

3. Výměnu vlastními silami (sám v garáži)

Jaké jsou klady a zápory těchto možností?

Možnost 1. Je určitě nejpohodlnější. Bude jistě dražší než zbylé možnosti. Nemusíte se starat o to, kam s vyjetým olejem. Mechanik za vás udělá vše. Nemáte kontrolu nad tím zda servis vám dal do motoru správný olej, nebo zda nenahradil jenom část olejové náplně (aby ušetřil). Vše záleží na výběru správného servisu (třeba na doporučení známého).

Možnost 2. Je ještě pohodlná, avšak, už se musíte postarat o olej + filtr. Tady se dá ušetřit na ceně náplni oproti první možnosti. Jinak zbytek je již shodný s možností 1.

Možnost 3. Vše záleží na vás. Je to možnost nejlevnější, ale pracnější. Máte vše ve svých rukách. Od výběru správného oleje až po výměnu.

Postup při výměně motorového oleje

Zde najdete obecný návod na výměnu motorového oleje.

1. Motor zahřejeme zhruba 30-ti minutovou jízdou (Záleží na teplotě okolí). Olej by měl mít provozní  teplotu okolo 90°C. Pozor neřídíme se teplotou vody!! Ta je vždy ohřátá rychleji než olej.

2. Zvedneme auto na heveru a sundáme spodní kryt motoru (Pokud tam je). Povolíme výpustní šroub na vaně motoru. A vypustíme olej (Čím déle, tím lépe). Do plastové nádobky.nádoba na olej 8l

3. Při vypouštění oleje z výpustního místa, můžeme povolit olejový filtr.Klíč na olejový filtr řetízkový

4. Auto spustíme pouze tak abychom mohli demontovat olejový filtr. Musíme mít na paměti, že je pod autem nádobka do které stále kape olej! Filtr povolíme zpravidla přípravkem určeným k povolování filtrů (plechový filtr) nebo starým gumovým řemenem. Pokud je hodně utažený a nejde povolit můžeme ho propíchnout skrz. Třeba silným šroubovákem a ručně ho již povolíme. Pozor z filtru nám též bude vytékat olej. Proto si dáme pod auto (v prostoru pod filtrem) plastovou, nebo železnou vaničku.

5. Po vyndání olejového filtru ho necháme odkapat do vaničky, která nám sloužila pro zachycení oleje z motoru,filtru. Filtr do ní postavíme dírou dolů!

6. Teď můžeme našroubovat nový filtr.olejové filtra Tutela(Weber) A utáhneme ručně nebo přípravkem.

7. Zvedneme auto opět tak abychom mohli zpět našroubovat výpustní šroub. Uklidíme nádobku s použitým olejem. A vrátíme zpět kryt motoru (pokud tam byl).

8. Již můžeme auto postavit zpět na kola.

9. Nyní nalijeme nový motorový olej do vozidla. Jeho množství a typ dle určení výrobce vozidla!

10. Můžeme krátce nastartovat (Cca 10 vteřin). Tím dojde k naplnění filtru. Necháme auto v klidu cca 30 vteřin a opět provedeme kontrolu množství oleje na měrce. Pokud bude potřeba- dolijeme olej.

Chcete poradit s výběrem správného oleje, nebo s postupem? Můžete napsat na info@duro-oil.cz, rádi Vám odpovíme.

 

Autodiely, autopotreby, autopríslušenstvo AUTO KELLY SLOVAKIA, s.r.o. je popredný dodávateľ a distribútor náhradných dielov na osobné a ľahké úžitkové vozidlá svetových značiek. Veľkoobchod a maloobchod.