1. Úvod
  2. Informace
  3. Klasifikace SAE
Klasifikace SAE

Tabulka značení včetně teplotních rozsahů

tabulka sae

Hodnocení podle viskozity

Klasifikací SAE hodnotíme olej z hlediska viskozity. Z tohoto hlediska rozlišujeme 11 viskózních tříd, z nichž prvních 6 má označení nW, přičemž n je číslo z množiny (0,5,10,15,20,25) a oleje se nazývají "řídké". Dalších 5 n, kde n je z množiny (20,30,40,50,60), označuje "husté" oleje (viskózní). Číslo n popisuje vlastnosti oleje při teplotě 100 °C.

Zvláštností jsou zde jednostupňové oleje (sezónní), vyznačující se minimální odlišností provozní teploty motoru a teploty "studeného" startu.

Příkladem označení oleje hodnoceného podle viskozity je vícestupňový olej 15W-40; levé číslo značí teplotu startu při studeném motoru v zimě, pravé číslo udává, s jakým jednostupňovým olejem bude mít olej shodné vlastnosti v letním období - zde by to byl olej SAE-40.


Příklady značení dle různých norem:

výkonového hodnocení motorového oleje se posuzuje zatížitelnost klikové hřídele motoru, zatížené spalovacím tlakem (neboli jaký vyprodukuje motor výkon v přepočtu na jeden válec). Existuje řada označení takto hodnocených olejů; tento systém označování je nestejnorodý, už z toho důvodu, že různé národní instituce různých států si vymyslely vlastní označování. Příklady norem jsou:

  • API (jakostní norma - American Petroleum Institute)

  • SA ... SM (normy pro zážehové motory, druhé písmeno vzestupně označuje jakost)

  • CA ... CI-4 (normy pro vznětové motory, druhé písmeno vzestupně označuje jakost)

  • CCMC - předchůdce norem ACEA

  • ACEA A, ACEA B, ACEA C, ACEA E (příklady normovaných značení olejů evropské výkonové klasifikace )

  • ACEA A - zážehové motory

ACEA B - vznětové motory osobních a dodávkových automobilů ACEA E - vznětové motory nákladních automobilů

Třídy viskozity a jejich vlastnosti dle SAE

SAE 0W-30


Doporučovaná za vnějších teplot -35°C až +35°C
Třída viskozity určená hlavně k práci za velmi náročných teplot, zajišťuje velmi dobré mazání za různých pracovních podmínek. 
Umožňuje dokonalé fungování hydraulických zdvihátek.
Velmi dobré vlastnosti Fuel-Economy.
Dokonalé vlastnosti ve fází spouštění za zimních teplot.

SAE 5W-40


Doporučovaná za vnějších teplot -30°C až +40°C
Tato zvláštní třída viskozity zajišťuje dokonalé mazání za každých provozních podmínek. Zaručuje dokonalé fungování hydraulických zdvihátek a rychlé spouštění za nízkých teplot. Ideální na dlouhé trasy.
Velmi dobré vlastnosti Fuel Economy

SAE 5W-30


Doporučovaná za vnějších teplot -30°C a +35°C
Třída viskozity typická pro produkty "Fuel-Econmy", zajišťuje dokonalé mazání za velmi nízkých teplot. Umožňuje dokonalé fungování hydraulických zdvihátek.
Velmi dobré vlastnosti Fuel-Economy.


SAE 10W-60


Doporučovaná za vnějších teplot -25°C až +50°C
Tento stupeň viskozity zajišťuje optimální ochranu za vysokých teplot, zaručujíc optimální podmínky mazání rovněž za nejnáročnějších provozních podmínek, široký viskozitní rozsah umožňuje také dokonalé fungování za nízkých teplot. Ideální k použití v sportovních a závodních vozidlech.

SAE 10W-40


Doporučovaná za vnějších teplot -25°C až +40°C
Stupeň viskozity většinou používaný v mírném podnebí, zajišťuje optimální podmínky mazání za každých podmínek práce motoru. Rovněž umožňuje velmi dobré fungování hydraulických zdvihátek a snižuje spotřebu oleje. Hodí se ideálně na dlouhé trasy.

SAE 15W-40


Doporučovaná za vnějších teplot -15°C a +40°C
Viskozita typická pro teploty středomořského podnebí. Zajišťuje optimální podmínky mazání za různých provozních podmínek. Zaručuje diskrétní fungování hydraulických zdvihátek. Dokonalé vlastnosti proti opotřebení
Ideální na dlouhé trasy
Přiměřené vlastnosti ve fází spouštění za studena 
Nízké vlastnosti Fuel-Economy.